Preterano ili opsesivno lizanje sa jedne strane nije redak problem kod pasa, dok sa druge može da predstavlja problematično ponašanje. To je jasan znak da je vaš shih tzu nečim uznemiren, a samo produženo lizanje može da izazove niz problema, poput crvene i iritirane kože. Može doći do proređivanje dlake na mestima gde se pas intenzivno liže. U nekim slučajevima, na tim mestima može da se pojavi i infekcija.
Dva su najveća razloga opsesivnog lizanja:
Lizanje kao način ublaživanja svraba ili iritacije, koji najčešće posledica neke alergije
Izuzetno suva koža
Činjenica je da postoje i drugi, ređi razlozi ovakvog ponašanja.
Sledeče uzročnike tražimo u ponašanju psa, gde on može da recimo, liže svog vlasnika. Ne kažemo da nije lepo da nas naš pas „ljubi“, ali to može nekada ostaviti i posledice.
U ovom tekstu ćemo obraditi sledeće teme:
Granulom
Razloge zašto shih tzu štene sebe opsesivno liže
Detaljne korake ka saniranju ove pojave
Šta da radite ako vas pas previše liže
Zašto pas liže nameštaj i druge objekte u domaćinstvu, koji nisu igračke
Granulom
Granulom nastao lizanjem nas upućuje na to da postoji neko stanje u organizmu našeg psa gde se razvijaju ranice po njegovom telu, pa on ima potrebu da ih liže kako bi ublažio boli ili svrab, a u stvari samo pogoršava situaciju. Obično se javi na jednom mestu u manjem obimu i onda kreće sa širenjem.
Kod ovog stanja koža je oštećena, sa malenim džepovima gde se bakterije smeste i razmnožavaju. Ovo oboljenje tipično pogađa folikule u koži, što ima za posledicu gubitak dlake na tim mestima, njeno proređivanje ili površine koje krvare.
TRETMAN: Za manje i umereno velike granulome, preporučuju se adekvatni losioni i sprejevi, koji mogu da pomognu umirenju stanja. Ukoliko je koža oštećena i rana je otvorena, krvari ili je inficirana, to je upozorenje i siguran znak da je u pitanju uznapredovala bakterijska infekcija. Ona se tretira antibioticima, uz obaveznu posetu veterinaru. U izuzetno teškim slučajevima, kod velikih otvorenih rana, neophodan je invanzivniji tretman, kao što laserska operacija.
Neophodno je da preduzmete sledeće korake kako bi smanjili to preterano lizanje, koje je dovelo do granuloma
Ređi, ali ne neuobičajeni razlozi lizanja
Pre nego pređemo na najverovatnije razloge lizanja, koji su alergije i suva koža, za koje realno postoji odgovarajući tretman, navešćemo i neke od mogućih razloga preteranog lizanja, za koje je poželjno da ih prvo eliminišete :
Stres -svi psi su inteligentni i imaju veliki spektar emocija, međutim, shih tzu je posebno svestan svog okruženja i osetljiv na promene u okolini. Ovo znači da vaš pas može biti uznemiren zbog nekih dešavanja u domaćinstvu. Lizanje može predstavljati načim samoutehe. U tom slučaju je potrebno da se potrudite u vezi sledećih situacija:
Pregledajte svoj dom. Da li je situacija haotična? Možda je previše bučno? –ponudite svom psu miran kutak, gde neće biti izolovan. Neki stručnjaci preporučuju ogradicu, gde će biti njegov krevetac i hrana i voda, sa otvorenim vratima, koju će on shvatiti kao svoj kutak, odakle može da izlazi i ulazi kada god poželi.
Možda je vaš pas usamljen ?-čak i kada ste kod kuće, možete biti zauzeti i ne obraćate pažnju na svog psa. Obezbedite mu igračke koje su stimulativne (npr, one gde on pokušava da izvad poslasticu ), kutak za njega, posebnu igračku koja imitira drugog psa i ima uređaj sa ritmičnim kucanjem, koja umiruje vašeg psa. Takođe, uvek preporučujemo muziku ili televiziju.
Ako je često sam kod kuće, može da pati od anksioznosti izazvane odvajanjem od vlasnika. U tim slučajevima se takođe javlja pojačano lizanje. Možete koristiti posebne kamere za ljubimce, kako bi videli promene u ponašanju. Preko njih se možete i obratiti svom psu kao i daljinski mu dati poslaticu, koristeći telefon ili kompjuter! <3 <3 <3
VIDEO
ZDRAVSTVENI PROBLEMI – Pored navedenih, postoje još neka zdravstvena stanja koja mogu da izazovu opsesivno lizanje:
IUT/UTI (infekcije urinarnog trakta)-u ovom slučaju psi često ližu genitalnu regiju. Možete primetiti i da češće uriniraju, da se dese „nezgode“ po kući, pas ima neke znake nelagode. Ukoliko sumnjate da je ovo slučaj, odvedite svog psa veterinaru radi dijagnostikovanja i eventualnog tretmana.
Bolest štitne žlezde -Ako postoji nedostatak ili smanjeno lučenje hormona štitne žlezde, to oboljenje može takođe dovesti do povećane potrebe za lizanjem. Ostali simptomi su letargija, slabost, slaba reakcija na stimulaciju, promene u težini, opadanje krzna, prozeđenost dlake ili pečati na telu bez iste, suva oštra dlaka. Imajte na umu, da su ovo takođe i znaci izuzetno suve kože. Međutim, ako sumnjate na štitnu žlezdu, kosulujte svog veterinara.
POVREDA- Izreka „liže rane kao pas“ zaista ima smisla, jer je jednostavno tačna, psi to rade. Tako da, ako primetite lizanje dela tela, obratite pažnju, moguće je da je ranjen ili uboden negde.
PARAZITI -Buve, krpelji i razni sitni napasnici su jedan od razloga zašto se vaš pas liže (najčešće je ovo udruženo sa češkanjem). Zavisno od vrste parazita, pas može biti tretiran u kućnim uslovima antiparazitima i posebno formulisanim šamponima ili mu je potrebno psebno sredstvo koje propisuje veterinar.
Lizanje kao posledica suve kože kod pasa
Rase koje su poput shih tzu-a, da dlakom koja je više kao ljudska, nije krzno, su veoma podložni suvoj koži. Kada koža izgubi svoju vlažnost i elastičnost, dolazi do iritacije, koja za posledicu ima to da štene ili odrasli pas ližu ta mesta sa promenama. Na nesreću, lizanje samo produbljuje problem i to je jedan začarani krug.
Najčešći razlozi suve kože kod shih tzu-a su promene vremena u nivoa vlažnosti vazduha.
U toku zime je vazduh najčešće veoma suv i utiče na gubitak vlažnosti kože kod psa, dok u toku leta preterano izlaganje suncu može da ostavi posledice u vidu suve kože, koja traje do kasno u jesen.
Dodatno, šamponi lošeg kvaliteta su ogroman razlog za pojavu suve kože.
Shih tzu je veoma aktivan pas i to na podu (valja se , trči, skače..), ali ako se ne koristi kvalitetan regenerator, koji ostaje na dlaci posle pranja, to može da izazove kontaktni dermatitis, koji dovodi do iritacije, zatim i do lizanja. Balansiran izbor preparata za negu dlake psa, mogu da pomognu vašem shih tzu-u da se smanji ili nestane pojava suve kože, kao i njeno ponovno javljanje. U toku leta koristite kondicioner u spreju sa zaštitnim faktorom.
U toku zime možete da nabavite ovlaživač vazduha, koji je inače dobar i za čitavu porodicu, ne samo za vašeg psa.
Možda je vreme da rezimirate status i kvalitet proizvoda koje koristite za negu dlake i kože vašeg psa?
VIDEO
Napomena: Ako primetite da se oblast koja je izlizana neprijatno oseća i da je došlo do diskolorizacije, najverovatnije je u itanju gljivična infekcija, kojoj je potreban određeni veterinarski tretman.
Lizanje zbog alergija
Najlogičnije je da s eodmah posumnja na neku vrstu alergije, ukoliko primetite intenzivno lizanje kod vašeg psa. Alergije najčešće izazivaju nekakvu reakciju na koži, pa se pas češe, gricka to mesto i liže ga. Takod a , ako se vaš pas liže i dalje, a isključili ste sve prethodne razloge lizanja iz teksta, vreme je da razmišljate o tome da je velika mogućnost da je vaš pas na nešto alergičan.
Ostali moguće prisutni znaci alergija kod pasa:
Suzne oči
Crvene oči
Curenje nosa
Osetljiv stomak
Kašalj
Zviždanje u plućima
Teškoće sa disanjem
Iritacija oko anusa
Smanjeni apetit
Povraćanje
dijareja
Dva su koraka u rešavanju ovog problema:
#1 Ukloniti okidače alergija
#2 TRETMAN.
#1 Uklanjanje okidača alergija
Idealno bi bilo da možete vašeg psa da odmah odvedete vetrinaru, gde bi on uradio intradermalne testove (koji su pouzdaniji od ELISA testova), koji će prikazati tačan rezultat i znaćete na šta je vaš pas alergičan. Kod težih oblika alergija na koži, veterinar može prepisati topikalnu kremu protiv otoka i iritacije, na područjima kože gde se pas liže, kao i antihistaminike. Svakako, ovi testovi ne pokrivaju sve okidače, te je potrebno preduzeti još po nešto.
Preispitajte kvalitet hrane koju uzima vas shih tzu. Ako to nije hrana visokog kvaliteta (sa 4 i 5 zvezdica), veće su šanse da vaš pas unosi više neotrebnih i štetnih hemijskih agenasa i drugih dodataka ishrani, na koje može da ima reakciju; najverovatnije na više komponenti u toj hrani. Posebno obratite pažnju na veštačke ukuse, dodatu boju i konzervanse. Ako vaš pas ili štene jedu visokokvalitetnu hranu, a opet imaju problem sa njom, može da se desi da je vrsta proteina u frmuli ona koja izaziva reakciju. Čak i formule sa piletinom, mogu da budu okidač. Pas može da ima trenutnu reakciju, a može i da se dešava taloženje hemikalija u organizmu u toku dužeg vremena, dok ne dođe do zasićenja.
#2 ŠTA RADITI? TRETMAN
Promenite hranu
Takođe promenite i poslastice
Izbacite alergene iz kuće
Održavajte higijenu domaćinsta
Perite šapice svom psu svaki put kada uđe u kuću
Prebrišite mu krzno (možete koristiti vlažne maramice, najjednostavnije su i najefikasnije)
Koristite sprej koji ublažava svrab i sprečava češkanje
Za kupanje koristite posebno formulisane šampone koji su blagi i nežni
Kod jačih oblika ranica uzrokovanih lizanjem koristite medicinskisprej koji sadrži hidrokortizon
Nekada je zgodno da koristite čarapice za pse, koje će fizički da spreče psa u lizanju tih oblasti.
Za oblasti inficirane gljivicama, koristite neki antimikotik (nistantin, npr)
Redovno stavljajte zastitu protiv spoljnih parazita svom psu
Čitajte u sledećem tekstu: ŠTA KADA VAŠ SHIH TZU POČNE DA LIŽE VAS, NAMEŠTAJ I SVE ŠTO MU DOĐE POD JEZIK? 🙂 Mala školica za obuku stiže!
Poslednji komentari