Kad postanete vlasnik psa, preuzeli ste i odgovornost za njegovo uređivanje i održavanje čiste i zdrave dlake. Koliko je za to potrebno truda i rada, zavisi naravno o pasmini koju imate i aktivnostima u kojima vaš pas sudjeluje. Izložbeni pas će zahtevati puno veću brigu od porodičnog ljubimca, ali svi psi zahtevaju osnovnu negu dlake.
Češljanje i šišanje psa ne samo da održava njegovu higijenu, već vam takođe pruža mogućnost produbljivanja međusobnog odnosa između vas i vašeg psa.
Nije potrebno svaki put psa voditi profesionalnom psećem ‘frizeru’ . Uz malo truda i nakon nekoliko pokušaja moći ćete urediti psa i vlastitim rukama i to estetski i praktično.
#Pribor za grooming
Ne možete adekvatno urediti psa ukoliko nemate potrebni pribor. Navedene su nekoliko vrsta ‘instrumenata’ koje se smatraju neophodnim i koji će vam uvelikeo olakšati posao.

#Četke i #češljevi
Tip i vrsta četke i češlja ovisi o pasmini psa. Za održavanje shih tzu-a biće potreban i gusti i rijetki metalni češalj, koji ne naelektriše dlaku. Pas se nikako ne češlja ako mu je suva dlaka. Obavezno se nanese sprej za raščešljavanje (bilo onaj koji kupite u radnji ili homemade proizvod).Takođe, za pravljenje frizura vašem malom prijatelju, trebaće vam češalj sa iglom (zbog preciznosti), kao i raznovrsne gumice i mašnice.
#Grickalice za nokte
Na uobičajenije su dve vrste grickalica za nokte: jedne u formi ‘giljotine’ i druge nalik na obične škarice. Ove poslednje nekad drobe nokat, pa dolazi do cvetanja nokta, pa većina profesionalnih ‘groomera’ preporuča giljotin-grickalice za nokte.
Postoji takođe i električni uređaj za odstranjivanje noktiju koji ostavlja gladak završetak nokta.
#Šamponi i #regeneratori
Kad kupujete šampon, obavezno kupite šampon za pse, jer on ima veći pH nego šampon za ljude. Čak i blagi dečji šamponi mogu isušiti pseću kožu. Takođe je potrebno saznati koliko se šampon brzo peni i lako ispire. Psi imaju puno više ‘kose’ od ljudi, pa bi se kvalitetan šampon za pse trebao lako zapeniti i brzo i lagano isprati, jer ostaci šampona mogu izazvati svrb i ljuštenje kože, kod nekih pasa. Za vrlo osetljive pse postoje specijalni šamponi koji ne sadrže sapunske sastojke..

Shih tzu psima je neophodan i kvalitetan regenerator, kao i sprej za raščešljavanje. Kada dodje do neke posebne situacije (hladnoća, bolest) a da pas ne sme da se kupa duže vremena, možete da koristite i šampon za suvo pranje dlake, koji je u prahu.
#Makaze i #trimeri
Na makazama ne treba štedeti. Za kvalitetne makaze treba izdvojiti dosta, ali uz pravilnu upotrebu i održavanje trajaće godinama. Možda će vam zatrebati i trimer makaze, koje su korisne za proređivanje dlake.Trimeri su nalik na britvice i najčešće se koriste za uređivanje kosmatog dela glave i ušiju. Postoje i makaze sa tupim vrhovima koje su vrlo korisne za odstranjivanje suvišne dlake na samoj šapi i između jastučića.
#Mašinice za šišanje
Električni brijači su potrebni za uređivanje mnogih vrsta pasa. Kod većine aparata moguće je mijenjati položaj britvice i same nastavke kojima se reguliše dužina odrezane dlake.
#Fen
Kad uređujemo dugodlake pasmine fen nam je neizbežan. Preporučuje se korištenje specijalnih fenova za pse, jer ljudski fenovi stvaraju prejaku toplinu koja može oštetiti i previše isušiti dlaku vašeg ljubimca. Fenovi za pse proizvode toplinski slabiju struju vazduha, tako da u suštini samo odstranjuju vodu. Ukoliko niste spremni investirati u specijalan fen za pse, vodite računa da prilikom sušenja psa ‘ljudskim’ fenom ne zagrijavate predugo isto mjesto i ne sušite preblizu pseće kože. Pas vam ne može reći ‘joj, peče’, ali će svoju neugodu pokazati odmicanjem ili vrpoljenjem. Moja preporuka je da uvek držite vašu šaku, raširenu iznad mesta gde sušite, tako da možete fizički da osetite, ako pretoplo duva.
#Sto za friziranje: ‘grooming’ stol
Ovaj deo opreme je dodatni trošak, ali vredan, ako imate nemirnijeg psa ili bolove u leđima. Profesionalni stolovi imaju dodatke poput: hidraulika namještanja položaja (takav stol košta oko 800 Eura), ugrađena rasvjeta ili mehanizam nazvan ‘Lazy Susan’ (nešto poput lijene Ljilje) koji vam omogućava da šišate i fenirate malog psa, a da se ne trebate ni pomaknuti sa svog mjesta. Cene takvih stolova su puno veće. Stolovi za friziranje obično imaju metalnu dršku, štap na koi stavite povodac vašeg psa, kako bi ga donekle spriječili da pobegne sa stola za vreme ‘tretmana’.
Za vlasnike pasa koji nemaju takav stol, preporučujemo da na kuhinjski stol (ili neki drugi veliki sto) stave podlogu iz kade (onu sa pipcima) ili nešto slično, pa ukoliko nemaju ‘razuzdanog’ ljubimca kojeg treba ‘imobilisaati’, tako pripremljen sto će idealno zameniti ‘grooming’ sto,
Takođe, preporučujem jastuče (kao za manikir), za staviti ispod brade, zbog bolje preglednosti lica, posto redovno „vuku“ na dole 😉
#Kupanje i #sušenje dlake
Kupanje je najbolje obaviti u kadi. Ne zaboravite da je potrebno 2 puta našamponirati psa i 2 puta ga isprati. Prvo šamponiranje u suštini ne čisti dlaku, već je samo vlaži. Šampon nanesite prvo na leđa, što bolje ga utrljavajući, pa krenite na trbuh, noge i rep. Pazite na dijelove oko očiju i ušiju, jer su oni najosjetljiviji na šampon.
Ako je pas stvarno nemiran možete mu šampon oko ‘kritičnih’ dijelova naneti starom četkicom za zube, koja će biti vrlo korisna za ribanje samih šapa.
Prije samog ispiranja, skinite rukom penu i temeljno isperite šampon. Provjerite da šampon nije negdje ostao neispran stiščući dlaku, i sve dok vidite mehuriće ispirite. Prilikom ispiranja glave, začepite nosnice psu kako mu voda ne bi ušla u nos.
Kupanje može biti vrlo prijatno iskustvo ukoliko ste ispravno pristupili psu i pripremili sve potrebne ‘dodatke’ koje držite u blizini, kako ne bi psa ostavili bez nadzora.
Kad ste izvadili psa iz kade stavite ga na ‘grooming’ sto ili neki drugi prikladni sto. Prilikom sušenja psa držite se pravila: što duža dlaka, to fen držite bliže koži, jer ćete na taj način izbeći petljanje dlake. Postavite vrh fena paralelno sa kožom psa i oduvajte vodu sa dlake u smeru prema vrhu dlake. Sušenje psa vam takođe pruža priliku da proverite ima li pas parazite ili neke kožne probleme.
#Šišanje
Sad kad je vaš pas suv, vreme je za šišanje. Mašinicu za šišanje držite nežno, poput olovke. Najidealnije bi bilo kad bi vas u samu tehniku šišanja uputio iskusni groomer ili uzgajač. Pazite da se oštrica mašinice ne zagrije, jer bi mogla opeći psa. Profesionalni groomeri imaju nekoliko mašinica pri ruci, pa kada se jedna pregrije, zamene je sa drugom.
Razlika između početnika i profesionalnog groomera najočiglednija je u samom šišanju makazama. Profesionalni groomeri doslovce ‘oblikuju’ frizuru psa, kao pravo umetničko djelo. I kod šišanja sa makazama, početnici bi trebali konsultovati iskusnijeg groomera ili uzgajača.
Kad režete makazama, držite ih na način da vam leže na prstima. Možete čak vežbati na nekoj perici ili ‘dobrovoljcu’ iz porodice kako bi stekli vještine osnovne tehnike 🙂 .

#Ne zaboravite
#UŠI-Prilikom uređivanja psa-nemojte zaboraviti uši. Jedan od znakova vode u ušima je kad pas trese glavom. Trešenje glavom je naročito opasno za rase sa dugim, visećim ušima kao sto su i shih tzu psi. Pretjerano tresenje glavom može uzrokovati puknuće krvnog suda, što zahteva pomoć veterinara.
#NOKTI-Rezanje noktiju se najčešće zaboravlja prilikom uređivanja psa. Nokte bi trebalo podrezivati svake 2 do 3 nedelje. Mnogo vlasnika pasa nije oduševljeno rezanjem psećih noktiju, jer ako odrežu previše nokta mogli bi oštetiti živo meso u kojem je živac i krvni sud (taj živac se puno lakše vidi kod pasa koji su beli ili svetlije dlake). Ako odrežete samo komadić nokta svakih nekoliko tjedana, živo meso se povlači, pa se smanjuje mogućnost njegovog oštećenja.
Ukoliko režete psu nokte sa ‘giljotin’ grickalicama, radite to nakon što se okupali psa, jer su tada nokti omekšali.
#OČI-održavajte redovnu higijenu oka psa. Suze koje se stalno zadržavaju oko očiju, vremenom mogu iritirati, izazvati infekciju, neprijatan miris, prebojenje dlake, naročito ako su u pitanju rase pasa koje imaju bogat i dugačak dlačni pokrivač. Takođe, opšte zdravstveno stanje treba da bude odlično, jer neke infekcije mogu pojačati izlučivanje suza, a naročito se komplikuje problem ako je u pitanju infekcija oka. Svako jutro i veče, natopite kuglicu vate sa Acidi borici 3%,i obrišite oko psa, od spolja, ka unutra. Za svako oko koristite posebnu vaticu.
#NEGA ZUBA-Bitno je da im pranje zuba postane navika kao i nama zato uvedite ovu aktivnost kao redovan ritual. Veterinari smatraju da bi bilo najbolje da im svakodnevno operete zube, ali to nije uvek najjednostavnije, pa pokušajte bar nekoliko puta u toku nedelje da im osvežite usnu duplju.
Osnove uređivanja psa možda vam se čine zahtevne, ali nakon što uđete u rutinu sve će biti vrlo jednostavno.
Ali, ako su sva oprema i trud koji se treba uložiti previše za vas, najbolje je da psa odvete kod profesionalnog groomera. ♥
izvor: www.ljubimci-forum.com
Sličice su ovde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1480081732291656.1073741837.1478278452471984&type=3