Jednom kada savladate „jezik“ kojim psi komuniciraju, razumećete šta on želi da vam kaže lajanjem, mahanjem repa ili nekim položajem tela. Imajte na umu da pas ne može da vam čita misli, a u nekim slučajevima ono što je ljudima prihvatljivo ponašanje, može biti uznemiravajuće za pse. Potrudite se da savladate jezik kojim vaš pas „govori“.
Ljudi su primati, mi se dodirujemo i grlimo, koristimo ruke u komunikaciji, a kada smo ljuti naš glas se menja i postaje glasniji.Ovo naše ponašanje može da bude zbunjujuće za pse, posebno kada komuniciramo sa starijim psom.
Pet najčešćih grešaka u komunikaciji sa štenetom
Stajanje iznad psa: Mi smo veći od pasa, tako da je nama normalno sa se sagnemo i nadvijemo iznad njih da bi pričali sa njima ili ih pomazili. Međutim, ovaj položaj tela, kada se nalazimo iznad psa je za njega zastrašujući, jer na jeziku pasa se ovo može prevesti kao: „ Ja sam glavni i imam kontrolu nad tobom!“
To će sasvim sigurno uplašiti psa i učiniti ga nervoznim, posebno što su već prihvatili vašu ulogu nadređenog u odnosu. Posledice mogu biti raznolike, od toga da pas počne da podređeno piški po kući, kako bi pokazao da ne predstavlja pretnju. Nepoznati psi u ovakvim situacijama mogu da postanu agresivniji i da počnu da se brane. Jednostavno će vam uzvratiti, jer ovo razumeju kao izazov u borbi.
Umesto da se nadvijete iznad šteneta, dajte mu prostora, da ono može samo da vam priđe, Okrenite se na stranu i čučnite ili kleknite na pod, tako da vaša masa ne predstavlja pretnju.
Direktan kontakt očima: Istina je da je to malo štene preslatko i ne možete da prestanete da ga posmatrate, ali ako ga neprestano gledate pravo u oči, njemu to može da bude zastrašujuće.
Koristite signale za umirivanje šteneta, da bi mu jasno dali do znanja da mu ne želite ništa loše.. Okrenite glavu, skrenite pogled i krećite se polako, kako bi vašem štenetu dali vremena da se ohrabri, pa čak i da vam samo prođe.
Maženje po glavi: Zamislite da ste vi veličine šteneta i da vam se ruka koja je veličine polovine vašeg tela približava i to baš ka glavi! Zar se i vi ne bi sakrili i pobegli u potrazi za skloništem?
Umesto toga, setite se kako psi prilaze jedni drugima-komuniciraju mirisima prvo se njušnu, a kontakt dođe tek posle toga. Zato mu ponudite dlan, okrenut na dole kako bi izbegli eventualne ogrebotine, da bi ga omirisao. Onda ga lagano počeškajte po grudima ili sa strane vrata. Izbegavajte dodirivanje glave, dok niste sigurni da je razumeo da mu ne želite zlo i da uspešno komunicirate.
Grljenje : Štencima i odraslim psima, zagrljaj nema nekog posebnog smisla. Jedine situacije kada se oni dodiruju šapama ili su u nekom sličnom položaju, koji mi doživljavamo kao zagrljaj, je krada se međusobno igraju i rvu, prevrću i zabavljaju ili taj neki položaj jednostavno koriste kako bi pokazali dominaciju.
Zaboravite na grljenje i naučite svoju decu alternativnim načinima iskazivanja privrženosti psu. U suprotnom, vaše štene može da shvati da vaše dete planira napad na njega, što svakako ne želite.
Ljubljenje : Da, čini se da vaš novo štene non-stop liže, kao opsednuto. Najčešće mislimo da je su pseći poljubci znak privrženosti i ljubavi. Ali, čak i među ljudima, poljubac je češće izraz poštovanja nego ljubavi.
Psi i štenci iskazuju svoju ljubav na druge načine. Lizanje je u stvari način da nam daju do znanja da oni nisu pretnja i da iskažu svoj nedominantan položaj. Ovakvi psi često ližu i druge dominantne pse u domaćinstvu (ako ih imate više), kao i lice vlasnika.
Ako vaše dete pokušava da oponaša mimiku psa i želi da ga poljubi (ili lizne-deci svašta pada na pamet… 🙂 ), daće psu signal da mu je podređeno.To može oboje dovesti u nevolju. Velika većina ujeda pasa, gde je meta bilo upravo lice, su nastali kao odgovor na ovakvo ponašanje dece prema njima-tj. dete je pokušalo da ih zagrli ili poljubi.
Kako pričati sa štenetom
Sada, pošto razumete šta vaš govor tela znači psu, koristite ga da bi pričali sa psom. Kada želite da se maše maloletno dekiventno štene opameti ili samo želite da ohrabrite štene da ima više samopouzdanja, samo komunicirajte sa njim, kao pas.
I nema potrebe da imate rep i mašete njim 🙂 !
Asertivni signali
Koristite smiren ton, koji nije visok i kratke reči. Piskutavi zvuci uznemiravaju pse, njima zvuče kao da vi cvilite, a tako im šaljete signal da niste glavni, već da ste podređeni.
Budite dosledni i koristite iste reči za iste situacije, kako bi štene povezalo njihovo značenje. On ne znaju da vama ima isto značenje: Čekaj! Ostani ovde! Brzo se vraćam! Ne pomeraj se! Izaberite jednu frazu ili reč i pridržavajte se toga. Tehnika treninga klikerom, može da zameni značenje reči, ali što se tiče tog treninga morate biti posebno uporni.
Stojte pravo. Psi koji su dominantni, nose sebe kao da su nedodirljivi. Sam pogled na nnjih, uliva strahopoštovanje drugim psima, tako da nema potrebe da to dokazuju. Znači: čitajte između redova i primenite ovo ponašanje na sebe-kako bi stekli dominantnost u odnosu.
Psi ne koriste ruke da bi kontrolisali tuđe pokrete-oni koriste blokadu čitavim telom, kontrolišu prostor, primicanjem ili odmicanjem. Setite se kako ovčarski psi kontrolišu čitavo stado, bez i jednog dodira. Vi možete koristiti ovaj način dominacije, pri treniranju šteneta. Ako skače na vas, privucite ruke telu i jednostavno se nagnite ka njemu svom veličinom. Na taj način ste invadirali njegov prostor i ono će se povući.
Umirujući signali
Ako imate stidljivo štene, razmišljajte kao pas i shvatićete da onaj, na početku naveden, piskutavi glas, koji pokazuje da nismo pretnja u ovoj situaciji zaista i može da pomogne: odagnaćete strah psu i on će se opustiti.
Ne naginjite se iznad njega, već, kao što smo rekli, čučnite ili kleknite. Pustite da vam štene priđe samo, nemojte ga juriti. Ako baš želite da zagolicate maštu šteneta, a istovremeno mu pokažete da niste pretnja za njega, lezite nepomično na pod, dok vam ono samo ne priđe.
Ako baš morate da mu priđete, radite to zakrivljenom utanjim, nemojte ići drektno ka njemu
Povlemeno obližite svoje usne i zevnite, dok gledate na stranu, ne u njega
Isprobajte pseći smeh: Kinite i vidite da li će pas da vam uzvrati kijanjem 🙂 Ili mimikom bez glasa, kroz dah izbacite zvuk: ha-ha-ha-ha. Ovaj zvuk psećeg smeha, oni koriste u igri kako bi pokazali da ne žele da naude.
VIDEO